17 Haziran 1966'da Kahraman Maraş'ta doğdum. Herkesin farklı bir hikayesi vardır. Eğitmen bir ailenin kızıyım. İnsanın ilerleyen yaşamını ailesi belirlemiyor ancak temelin daima aileye özgü olduğuna inanırım. Bu bağlamda okuma tutkusunu temelime atan, sürekli kitap okuyan anneme, ve anneme hediye olarak sürekli kitap alan babama çok teşekkür ediyorum.
İzmir Kız Lisesi senelerimde yatılı okul hayatının getirdiği duygusallık, özlem denilen her şeyi ama her şeyi özlediğim seneler sanıyorum şiirsel yolculuğumun tutkuya dönüştüğü senelerdi.
Ankara Hacettepe Üniversitesi'ndeki yüksek öğrenim hayatım ise bir çok şeye mola verdiğim dönemdir. Öğrenciyken evlenmek, çocuk sahibi olmak hayatın başka bir yüzünü, zorluğunu, mücadelenin ne olduğunu gösterdi, en önemlisi öğretti.Yaşanan her acı, her ihanet, her kayıp insanı daha bir güçlü kılıyordu. Hoş yaşarken anlamasam da seneler sonra geldiğim noktaya baktığımda, bakış açımı sorguladığımda güne ait her güzelliği, geçmişimde yaşadığım hüzünlere borçlu olduğumu görüyorum. Her yeni günde beni acıyla buluşturan herkese, her olaya teşekkür ediyorum.
İstanbullu senelerim...Herkesin sevdalı olduğu ama bir türlü sevemediğim İstanbul Yaşamı...İnsanlar; koşturan, kavga eden, deli gibi çalışan, hırslı insanlar...Kalabalık sokaklar, bir noktadan diğer noktaya varabilmek için verilen boş çaba, bir sürü hengameyle harcanan zaman, İSTANBUL...

Özel sektördeki yöneticilik dönemleri, bir reklam ajansındaki proje yönetmenliği işi, bir yayıneviyle iki sene dünya klasikleri redaktörlüğü üzerine yaptığı çalışmalar, muhtelif radyolarda radyo programları...Tamı tamına on beş sene ve bir gün, bir sabah "bu şehir bitti" söylemlerim. İki sene İstanbul'un dışında nerede yaşarım arayışı ve ISPARTA...Isparta ikinci doğduğum yer!... İnsan gerçek doğum yerini hatırlamaz, bebekliği buna izin vermez. Ama bir şehirde ikinci defa doğuyorsanız asla unutamazsınız; her anı, her köşesi zihninize kazınır. Isparta ve bir yerel radyonun stüdyolarında gerçekleştirilen "Keyfe Keder" programı, hayatın tam kendisi dediğim anlarımdır. Özlem AYRAL "Mirage" mahlası ile varlığını hissettiren, yazan, okuyan, herkes olan sıradan biri...1 sene özel bir eğitim kurumundan aldığı eğitimle 2008 senesinden bu yana WEB TASARIMI, GRAFİK TASARIMI, KURUMSAL KİMLİK çalışmaları da devam etmektedir.
2001 senesinde başladığı radyo programcılığı; "nefes almasını sağlayan işi"...Kendini anlatabildiği, en özgür alanı; "şiirleri, yazıları..."Allah'ın lütfettiği sesi, en değerli emaneti; "ses olduğu şiirler"... Dünyasını şekillere, grafiklere döktüğü alan; "web tasarımı-grafik tasarımı"...Ve bu zamana kadar yazdığı her şeyi paylaşma hevesi, KİTABI "Kayıp Günlerin Düşü"... Hayatının kalbi, anlamı, güzelliği; "Çocukları"
Ve beklediği...hayalleri..

,

Özlem AYRAL ( Mirage )